11 Ekim 2012 Perşembe

BİZ KÜÇÜKKEN


Bu şiiri okuyunca çok beğendim küçüklüğüm aklıma geldi.Bizim çocukluğumuz daha güzeldi daha keyifliydi.
Teknolojik anlamda belki çocuklarımız daha şanslılar ama bir çok yönden daha şanssızlar diye düşünmekteyim Ya siz?

Biz küçükken çok büyüktük. Mesela kollarımızı bir açardık, dünyayı kucaklardık. Güzeldik biz küçükken.

Kaşlarımızı almayı bilmezdik, makyaj çok büyüklerin işiydi sevmezdik. Arkadaşlarımızla beraber bir gece uyuyabilirsek eğer velinimetti bizim için, lükstü, zenginlikti. Ailelerimiz en az beş kez arardı eve beş dakika geç kaldığımızda. Otobüsteyim bile diyemezdik, otobüsle bir yere gidemezdik. Otobüs lükstü, zenginlikti. Koşa koşa eve varana dek nefes almazdık ve nerdesin sen sorusunu duymadan cevabı verirdik.

Biz bir gülerdik küçükken, kalbimiz kahkahalar atardı. Biz küçükken öğretmenimiz en yakın arkadaşımızla sıralarımızı ayırmasın diye, teneffüse kadar konuşmazdık. Not yazardık birbirlerimize. Biz diyorum küçükken bizdik böyle bayağı bir kalabalıktık. Yani biz diyebileceğim kadar çok. Biz küçükken bir büyüktük ki böyle kollarımızı açsak sığmazdı eni boyu.

Sonra mı? Büyüdük. Kollarımızı açtığımızda bir kişiyi bile sığdıramayacak hale geldik. Küçülene kadar büyüdük, çok büyüdük yani. Biz olamadık bir daha. Sen, ben olduk. Büyüklük lüks değildi, zenginlik değildi. Koşa koşa büyüdük. Büyürken ne de çok küçüldük.

Nâzım Hikmet Ran

6 yorum:

 1. Büyük üstad, ruhu şad olsun.

  YanıtlaSil
 2. Di mi ya.

  Büyümüş anne Çiğdem

  YanıtlaSil
 3. ziyaretiniz ve güzel duygularınız için teşekkür ederim.Aslında pek marifetli sayılmam sadece yeni birşeyler öğrenmeye ,öğrendiklerimi uygulayıp paylaşmaya çalışıyorum.Güzel düşünceniz beni mutlu etti.Bloğuma her zaman beklerim.Sevgiler...

  YanıtlaSil
 4. Sizde iadei ziyarette bulunduğunuz için teşekkürler.Bende sık sık ziyaret edeceğimden şüpheniz olmasın

  YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...