16 Aralık 2013 Pazartesi

Kampanyalara katılmak isteyenler


Facebookta düzenlenen kampanyalara sık sık katılıyordum ve bundan sonra bende Facebookta Kampanyacı olarak bir sayfa açıp tüm kampanyaları paylaşmaya karar verdim.
Çok güzel çekilişler ve kampanyalar paylaşıyorum
Sizde sayfamı takip etmek ve kampanyalara katılmak isterseniz ekteki linklere tıklamanız yeterli:)
Yeni blogum 
http://kampanyac.blogspot.com/
https://www.facebook.com/pages/Kampanyac%C4%B1/1378305805756354

Çocuklar İçin Ağız Bakım Rehberi

Çocuğunuzun sağlıklı ve temiz dişlere sahip olmasındaki ilk rol, size düşüyor. Ona fırçalama ve yeme alışkanlıklarını en iyi siz kazandırabilirsiniz. Bu konuda eksikleriniz olduğunu süşünüyorsanız, bugünkü yazımızı size rehberlik edebilir.

Ağzı yeterince büyüdüğünde çocuğunuz nihayet 20 küçük dişe ve daha sonra 32 büyük dişe sahip olacak. Bütün çocuklar farklıdır ve bu nedenle ilk küçük dişin çıkması en erken 3 aydan başlayarak 12 aya kadar sürebilir ve bu ilk çıkanlar çoğunlukla alt orta dişlerdir. 6 yaş civarında çocuğunuzun hayatı boyunca kullanacağı ilk kalıcı dişi çıkacaktır.


Küçük dişler büyük işlere yarar

70 yıldan fazla dayanacak kadar sağlam büyük dişlerin aksine farklı görevlerine uygun olarak küçük dişlerin daha ince diş mineleri ve daha küçük kökleri vardır. Küçük dişler çiğnemeye yardımcı olmanın yanında, konuşma yeteneğini geliştirmek, çene ve yüz gelişimini desteklemek gibi birçok farklı işe de yarar. Daha da önemlisi diş etinin içinde çıkmayı bekleyen büyük dişlerin yerini tutarlar. Küçük dişler düştüğünde ortaya çıkan boşluk büyük dişlerin düzgün çıkmasını sağlayarak sağlıklı bir yetişkin gülümsemesi yaratmaya yardımcı olur.

Fırçalama ritüeli

İki yaş ve altı çocuklar için özel üretilmiş dış fırçası ve macunu kullanımı, diş fırçalamaya alışkın olmayan çocukların rahat etmesini sağlar, küçük dişlerin sağlıklı gelişimini destekler. Küçük ağızlarda rahatça kullanılmak üzere tasarlanmış küçük uçlu ve yumuşak kıllı fırça tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı yemek

Bebekler büyüdükçe tatları daha iyi ayırt etmeye başlar ve birçoğumuz gibi tatlı yiyeceklere yönelir. Oysaki bu tatlı besinlerde bulunan şeker, çocuğunuzun ağzındaki doğal bakterilerle reaksiyona girer ve dişlere saldırarak çürüklere yol açan zararlı asitler üretir. Eğer küçük dişler çürük yüzünden erken yitirilirse, çocuğunuzun büyük dişlerinin gelişimini etkileyebilir.

Dişçiyi ziyaret

Çocuğunuzun ilk dişinin çıktığı andan itibaren dişçiye gitmeye başlamalı ve dişçiniz aksini söylemedikçe her 6 ayda bir tekrar uğramalısınız. Dişçiyi düzenli olarak ziyaret etmek çocuğunuzun diş bakımında önemli bir rol oynar çünkü bu ziyaretler çocuğun bu yeni ve bazen de garip ortama alışmasını ve yıllar boyu sürecek iyi alışkınlıklar edinmesini sağlar.

3-5 yaş için

Çocuğunuz küçük dişlerinin tamamını çıkarmıştır. Sabah ve akşam tam 2 dakika fırçalama yapması önemli. Bu yaşlarda çocuğunuzun dişlerini sizin fırçalamanız gerekse de, fırçayı kendilerinin tutmaya başlamaları iyi olacaktır. Yaşına uygun bir diş fırçasının üzerine bir bezelye kadar çocuk diş macunu sürün.

6 yaş ve üzeri

Yaklaşık 6 yaşından itibaren çocuğunuzun ağzında küçük, büyük dişler ve boşluklar olacak. Bu sıralarda ilk yeni dişler diş etinin için den çıkmaya ve küçük dişleri sallandırmaya başlar. Sonra küçük dişler tamamen dışarı itilir ve geriye büyük dişlerin dolduracağı boşluklar kalır. Yeni çıkan büyük dişlerin minesi tamamen olgunlaşmamıştır ve bu yüzden çürüğe karşı savunmasızdır. Bu aşama gençlik yıllarına kadar sürecektir. Küçük dişlerini kaybetmek her çocuk için büyümenin önemli bir parçasıdır ve büyük dişlerin hayat boyu dayanması gerektiği için ağız sağlığında kritik bir dönemdir. 7 yaş civarında çocuğunuz diş fırçalama sorumluluğunu kendisi taşımaya hazır olmalıdır. Yine de dişini doğru fırçaladığını kontrol etmeniz önemlidir.

4 adımda diş bakımı

1. Çocuğunuzun yaşına uygun bir fırça ve macunla günde iki defa dişini fırçaladığından emin olun.
2. Nazik ve dairesel hareketlerle dişin bütün yüzeylerini temizlemesini sağlayın.
3. Çocuğunuzun dişlerinin günde dört defadan fazla şekerli yiyecek ve içeceklere maruz kalmamasına dikkat edin.
4. Çocuğunuzu düzenli olarak altı ayda bir kontrol için dişçiye götürün.

Bir kaç tavsiye

-Çocuğunuza gece boyunca içebileceği bir süt ya da meyve suyu şişesi bırakmayın, çünkü ağzında şişeyle uyumak dişlerine zarar verebilir.
-Çocuğunuza hipopotam ya da aslan taklidi yapmayı öğretin ki dişini fırçalamak için ağzını kocaman açsın.
-Eğer çocuğunuz yerinde durmuyorsa dişlerini fırçalamak için kucağınıza oturtun. Büyüyünce arkasında durmak da işe yarayabilir.
-Dişlerini kaybetmek ve ağzılarında boşluklar oluşması bazen çocukları üzebilir, o yüzden diş perisiyle bu durumu eğlenceli hale getirin.
-Meyve suyuna 10’da bir su karıştırarak dişlerine değecek asit oranını azaltın.
-Her 3 ayda bir ve her hastalıktan sonra diş fırçası değiştirmek fırçalamanın her defasında mümkün olduğunca etkili olmasını sağlar ve mikrop taşınmasını azaltır.

Bir boomads advertorial içeriğidir.

12 Aralık 2013 Perşembe

Annenin 1.sınıfa giden çocuğuyla imtihanıEfe malum ilkokul 1.sınıfta olduğu için baya sabır isteyen bir dönemdeyim.Kimi zaman okuldan gelince uyuyakalıyor kimi zaman okuma ödevlerini yapmak istemiyor öğretmen 5 kere diyorsa bu 2-3 kere olsun diye pazarlık yapıyor.Öğretmen ödevini yapmayanlara olsun diyormuş öyle anlatıyor.Bazen güzel moral verip teşvik ediyorum, bazen sabrımı zorluyor kızıyorum.Bazen eşime devrediyorum ben annemle çalışmak istiyorum diyor.En kötüsü de ben sinirlensem bile ciddiye almıyor gülüyor, dersle dalga geçiyor, daha olayın ciddiyetinin farkında olmuyor.Öğretmene danıştığımda yapmak istemeyebilir sakın zorlamayın.Görev ve sorumluluklarını kendi rızalarıyla yerine getirme alışkanlığı zaman içinde oturacak.Anneme biz kendi başımıza dersimizi yapardık.Acaba öğretmenden çekindiğimiz içinmi daha sorumluk sahibiydik diyorum 
Geçen gün Efe'nin sınıfından bir veli aradı Ben Selim efeyi çok seviyorum hergün oğlumu okula bıraktığımda onunla sohbet ediyorum çok güzel bir evlat yetiştirmişsiniz bravo dedi.Oğlumun doğumgünü var.Selim Efe'nin mutlaka gelmesini isterim dedi.Hatta bana ulaşamamış 3-4 kere denemiş.Bunu duymak beni çok mutlu etti.
Öğretmene Efe sınıfta nasıl diye sorduğumda Efe çok iyi oku dediğimde okuyor yaz dediğimi yazıyor tek sorun çene kaslarımızda sorun var dedi.Bunu sabah sabah çok ciddi bir ifade ile söylediğinde bende nasıl yani dedim. Gülen bir ifadeyle derste bazen çok konuşabiliyor dedi.Ama ben onu çok seviyorum dedi.
Akşamları birde yatmak istememe problemimiz var.Hergün aynı saatte yatırmak istememize rağmen 10 dk-5 dk pazarlığı yapıyor.Bazen kıyamıyorum o imkanı sunuyorum bazen ağlaya ağlaya yatıyor, bazen eşim yatırıyor, ama ikimizide ciddi anlamda yoruyor.İki gündür okula gitmiyor ama akşamları da ders çalışmak istemiyor.Aslında istediğinde çok güzel okuyor ve yazıyor ama sorumluluk sahibi olmayacak diye korkuyorum.
Akşam işten gidince onun ödeviyle ilgilen birde yemek yeme faslı bulaşık yarına yemek hazırlama durumu ve onu yatırma problemleri derken işimin bitmesi onbuçuğu buluyor.O saatte de benim pilim bitmiş oluyor direkt kendimi yatağa atıyorum 
Geçen gün Doktora bebeğimizin cinsiyetinin kesinliğini öğrenmeye gittik onuda götürdüm.Oda baya heyecanlandı.Doktordaki renkli ultrason olmadığı için anne kafasını görebildim sadece gözlerini göremedim diyor.Anne dikkat et düşme sakın sen düşerken kardeşiminde kafası acır diyor.Aslında kardeşini merak ediyor bir an önce doğsun istiyor kaç gün soruyor ama o doğmadan dikkatleri üzerine toplamak için bu huysuzlukları yapıyor anlamıyorum.
En azından bebeğimizin doğacağı dönem Mayıs başına geleceği için o zamana okul kısmının son aşamasına geliyoruz.Okul kapanınca da hep beraber anneannemizin yalovadaki yazlığına gideriz diye planlar yapıyoruz.
İnşallah zamanla bu problemlerimiz düzelir:(


Birlikte "bebeklerde alerji" konusunun detaylarına iniyoruz
Bir çok okuyucumun konuyla ilgili gelen soruları üzerine ‘bebeklerde alerji’ konusuna eğilmeye karar verdim. Alerji, değişen yaşam koşullarıyla birlikte son dönemlerde dünya çapında giderek artan bir durum. İstatistikler sizi korkutmasın ama günümüzde yaklaşık her 10 kişiden 3-4’ünün yaşamlarının bir döneminde alerjiden etkilendiği biliniyor.

Peki, alerji nedir? Alerji; bağışıklık sisteminin birçok insanı rahatsız etmeyen bazı maddelere karşı normalden farklı olarak verdiği tepkilerdir. Alerjisi bulunan kişilerin bağışıklık sistemi vücuda giren maddeyi zararlı olarak algılıyor, ve zararlı olmayan maddeye tepki vermeye başlıyor. Bu durum, döküntü, kızarıklık, kaşıntı, hapşırık gibi rahatsız edici belirtilere ve bazen şok gibi çok tehlikeli olabilen durumlara da neden olabiliyor.

Bebeklik ve çocukluk döneminde en sık rastlanan alerji tipi besin alerjisi. Besin alerjisinin de çeşitli türleri var. Bebeklerde en sık rastlanan besin alerji tipi ise inek sütü alerjisi.

Anneler dikkat; anne, baba veya kardeşlerinde alerji olan bebeklerde alerji gelişme riskinin daha yüksek olduğu biliniyor. Ailesinde alerji olan 10 bebekten 6-7’si büyük ölçüde alerji riski taşıyor.

İnek sütü alerjisi olan bebeklerin doktorları izin verene kadar inek sütü veya keçi gibi diğer hayvanların sütlerini içeren hiçbir gıda tüketmemeleri gerekiyor. Bu konuda çok hassas olmak şart, bu nedenle bebeklerini emziren annelerin süt ve peynir, yoğurt  gibi süt ürünlerini tüketmemeleri, doktorlarının önerdiği gibi beslenmeleri kritik önem taşıyor.

Bebekler, inek sütü içeren bir besin aldıklarında gaz sancısı, kusma, ishal veya kabızlık, dışkıda kan gibi sindirim şikayetleri; kızarıklık, kaşıntı, döküntü gibi cilt şikayetleri ; hapşırık, burun akıntısı, hışıltılı solunum ve nefes darlığı gibi solunum sıkıntıları yaşayabiliyor. Bu can sıkıcı belirtiler,  bebeklerde aşırı ağlama, huzursuzluk, yüz, gözler ve dudaklarda şişmeye ve bebeğin kilo alamamasına da sebep olabiliyor.

Bu belirtiler ile karşılaşan annelerin, bir an önce vakit kaybetmeden doktorlarına danışmaları gerekiyor.

Anneler çok iyi bilirler, ülkemizde uzun zamandır inek sütü alerjisi konusunda annelerin güvenerek bilgi edinebilecekleri bir kaynağın eksikliği duyuluyordu.

Artık inek sütü alerjisi başta olmak üzere besin alerjisi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek, bebeğinizin alerji riski taşıyıp taşımadığını öğrenmek için www.bebekvealerji.com websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Vakit kaybetmeden siteyi inceleyin, problem yaşayan diğer annelerin hikayelerini dinleyin ve uzman videoları yardımıyla giderek artan alerji problemi hakkında kendinizi bilinçlendirin.

http://www.bebekvealerji.com/AlerjiNedir.aspx
http://www.bebekvealerji.com/OzamanNeYapalim.aspx
http://www.bebekvealerji.com/HekimlerNeDiyor.aspx
http://www.bebekvealerji.com/Default.aspx?prm=ailelernediyor
http://www.bebekvealerji.com/AlerjiTesti.aspx

Bir boomads advertorial içeriğidir.

2 Aralık 2013 Pazartesi

Bizden güzel haberler #blogfırtınası

Yazıma  #blogfırtınası'na katılarak bri farmış bir yokmuş diye başlamak istiyorum ama devamında yazdıklarım tamamiyle gerçek bir masal değil:)
Geçen hafta 4 senedir tüp bebek için tedavi gören kardeşimin eşinin hamile olduğunu öğrendik çok sevindik hala oluyorum.Annem aradı ağlayarak derya hala oluyorsun dedi Allah tamamına erdirsin diye dua ediyoruz doktor ikiz olabilir demiş.O habere ayrıca sevindik.
Ayrıca cumartesi ben aylık rutin doktor kontrolüme gittim.Doktor yüksek ihtimalle kızın olucak ama emin oluyum dersen haftaya tekrar gel bir daha bakalım dedi.Buda bana yetti haftaya cumartesi yine gidicem bebeğimi görmeye.Annem çok sevindi biz ailece kız bebeği çok seviyorduk bir hasretlik durumumuz vardı.İki erkek kardeşimden sonra ilk torunda efe olunca kız bebek dilimizden düşmüyordu.Annem pembe bebek battaniye modelleri aramaya başladı.Arkadaşım Annesinin minik prensesi ,Babasının minik prensesi yazan bodyler almış.Umarım haftaya cumartesi değişmez.
İşyerindeki arkadaşıma ilk önce erkek sonra kız sonrasındada çift cinsiyetli olabilir gibi şeyler söyledi.Sonra başka bir doktora gidince kız olduğunu söyledi.Arkadaşıma senden sonra bende inanamıyorum kendi doktorumun söylediğine diyorum.Oda ben araştırdım kız dediğinde sonradan değişme şansı pek olmuyor erkek dediğinde oluyormuş dedi.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...