24 Kasım 2011 Perşembe

EFE'MİN BİTMEYEN ÖKSÜRÜKLERİ

Evet tam öksürük bitti yaşasın yeni doktorumuzun verdiği ilaç artık iyi geldi çözümü bulduk derken.Dün akşam başlayan burun akıntısı ve öksürük daha sonra akabinde sabaha karşı altı buçukta tekrar atağa kalkan öksürük krizi ve akabinde kusma olayları yaşıyoruz.Ben tabi bu durumda hemen içime bir anda sıkıntı çöken depresyon modunda bir anne oluyorum.Ne yapmayalım  ilaçlardan bıktık bir çok bitkisel yöntemi de denedik geçenlerde odasının havası kuru diye soğuk buhar makinesi de aldık.

Bitkisel yöntemler dersek deniz kadayıfı,turp ile bal,zencefil ile bal,limon zeytinyağı bal,soğan ile bal karışımları derken duyduğum bir çok şeyi denedim.Tabi ki bunları denedik derken bir iki kere denemeden sonra kötü tat alan oğlum içmek istemiyor şurupları daha kolay içiyor.Bu arada doktor dedi ki tere çok dikkat etmeniz lazım bu tarz alerjik öksürükler ufak bir terde tekrar öksürük başlar.Ama efe okula gidiyor 5 yaş grubunda ve bu okulda ilk olmakla beraber okul hayatında ikinci senesi.Dün okul akvaryuma geziye götürdü orada terlemiş ama öğretmenim okula dönünce değiştirdi üstümü dedi.Durdum kaldım ne diyebilirdim ki öğretmenimizi bu konuda sürekli tembihliyordum ama yine olan oldu.Çocuklarımızı gönderiyoruz okula önce Allah'a sonra öğretmenlerimizin vicdanlarına emanetler.

Geçen sene hastalık yüzünden çok zor bir sene geçirdik ilk sene böyle olur bağışıklığı güçlenecek ikinci sene o kadar olmaz diye duydum hep.Ama biz Ekimde açtık sezonu.Bakalım İnşallah bir çözüm buluruz ve böyle devam etmeyiz.Yavrum sabah burunu akarken bir yandan öksürürken iki öğretmenine aldığımız çiçeği götürüp nasıl vereceğini ve verirken ne diyeceğinin provasını yapıyordu tabi bende bir yandan acaba göndermesem mi ama göndermeyince ben evde olmadıktan sonra yine aklım onda olucakdı .Bir kaç gün önce blog'larda gezinirken http://ikizbuyutmek.blogspot.com/2011/11/oksurugun-devas.html#more bu blog da bu yazıyı okudum bende efede öksürük başlarsa deneyebilirim bizim mucizemiz de olur diye düşünmüştüm ki öksürük başladı bile.Eşime bugün kestane balını sipariş ettim almış bugün deneyeceğim inşallah çözüm olur.kuzucumun yaz tatilinden bir fotoğrafı.Üç-dört ay öksürüksüz bir yaz geçirmiştik.
http://ikizbuyutmek.blogspot.com bloğunuzda yazdığınız yazı için teşekkürler.İnşallah bize ve herkese çözüm olur
Allah sağlık sıhhat versin herkese.
                                         kuzumun Antalyadaki tatilimizden bir fotoğrafı.

YENİ KİTABIM

Orhan Kemal-El kızı kitabını bitirdim kitabı tavsiye ederim türk filmi tadında,hayatın içinden bir kitap.
Sıkılmadan okuyabileceğiniz bir kitap.kütüphaneden alıp okumuştum.İtiraf ediyorum bir kitapsever olmama rağmen Orhan Kemal'in hiç kitabını okumamıştım ama hiçbirşey için geç değil bundan sonra okuyacağım.İki gün önce Murathan Munganın Üç Aynalı Kırk Oda kitabına devam ediyorum bunu da bitirip vaktinde kütüphaneye iade edip elimde biriken yığınla olan kitaplarımı okumaya başlayacağım.Bunu da itiraf etmeliyim ki ben kitap konusunda çok aç gözlüyüm 

20 Kasım 2011 Pazar

TUHAF İKİLİ

Ayda bir kerede olsa tiyatroya gitmek istiyoruz eşimle.Geçen ay Şehir tiyatrolarında Şark Dişçisi oyununa gitmiştik çok güzel bir müzikaldi.Sevinç Erbulak ,Çağlar çorumlu'nun ve ismini sayamadığım kalabalık bir kadronun oynadığı bir müzikaldi herkese tavsiye ederim.Bu ayda Zeytinburnu Kültür Merkezinde Tuhaf ikili oyununa gittik.Bu oyundada Süheyl ve Behzat uygur kardeşlerin bir oyunuydu.Bu oyundada çok eğlendik çok güldürdüler.Bu oyunları artık bitiyormus ve Benimle Oynarmısın isimli bir sahneleyeceklermiş.Yeni oyunlarınada gitmeyi gerçekten isterim
Doktora gittiğimde çekilen akciğer filminde hala bronşitmin devam ettiğini öğrenmemden sonra moralim bozulmuştu.Öksürük olayının ve hastalığımın artık bitmesini istiyordum.Bu oyun beni oldukça eğlendirdi moralimi düzeltti.


17 Kasım 2011 Perşembe

Elektrik faturamızda kazık varmışMilliyette okuduğum bir haberi sizinle paylaşmak istedim.Böyle bir tutar alındığını ben bilmiyordum.Bilinçli bir tüketici olmak gerekiyor ama maalesef olamıyoruz

Elektrik faturanızda kazık var

Tüketici Hakem Heyeti, ‘elektrikte Kayıp-kaçak bedeli iyi niyetli aboneden alınamaz’ dedi

Kahramanmaraş’ta bir tüketicinin başvurusunu değerlendiren Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti, elektrik faturasına yansıtılan yüzde 15’lik kayıp kaçak bedelinin tüketiciye iadesine karar verdi. Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti Başkanı Tanrıverdi, “Kayıp kaçak varsa bunun kaçak kullanmayan iyi niyetle faturasını ödeyen kişilerden tahsil edilmesi yanlış” dedi.

Kahramanmaraş’ta bir tüketicinin başvurusunu değerlendiren Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti, elektrik faturasına yansıtılan yüzde 15 oranındaki kayıp kaçak bedelinin tüketiciye iadesine karar verdi. Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti’ne başvuran Emine Saygılı, Eylül ayında kendisine gönderilen elektrik faturasındaki 11.17 liralık kayıp kaçak bedelinin haksız olduğunu ileri sürerek, şikayetçi oldu. Bunun üzerine toplanan heyet, dağıtım şirketi Akedaş’tan savunma istedi.

İlgili firma bu tahsilatının kendilerinin keyfi bir uygulaması olmadığını Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından alınan kararı uyguladıklarını belirtti.

Heyet, Saygılı’nın müracaatını inceleyerek, elektrik faturasına yansıtılan yüzde 15 oranındaki 11.17’liranın iadesine karar verdi.

Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti Başkanı Nesih Tanrıverdi, yaptıkları incelemede alınan bu paranın hukuka uygun olmadığına karar verdiklerini söyledi. Bu uygulamanın bir kaç yönüyle hukuka uygun olmadığını anlatan Tanrıverdi, şöyle konuştu:

KAÇAK ORANLARI FARKLI OLUYOR
“Bilindiği üzere kayıp kaçak oranı bölgeden bölgeye farklılıklar gösteriyor. Ayrıca her bölgenin de ayrı bir dağıtım şirketi var. Örneğin A bölgesinde yüzde 1 kayıp kaçak oranı varsa yüzde 15 kayıp kaçak bedeli tahsil ediyor. Bir başka bölgede ise kayıp kaçak oranı çok yüksek iken yine yüzde 15 kayıp kaçak bedeli alınıyor. İkinci olarak Türkiye’de kayıp kaçak oranının ne kadar olduğu tamamen tespit edilmiş değil. Yani yüzde 15 gibi bir uygulama var, ama gerçekten kayıp kaçak oranını bilimsel olarak tespit edilmiş durumda değil. Bilimsel bir kritere de dayanmıyor. Bu yönüyle de haksızlık içeriyor. Diğer yandan fatura miktarı arttıkça bu bedelin oranı da artıyor. Bir tüketici 15 lira öderken bir diğeri 45-50 lira ödeyebiliyor.
Bizim için en önemli boyutu ise kayıp kaçak oranı varsa bunu kaçak kullananlardan tahsil etmek yerine iyi niyetle faturasını ödeyen, hukuka uygun davranan kişilerden tahsil edilmesi hukuka aykırı görüldü. Hakem heyetimiz bu bedelin tüketiciye iadesine karar verdi.” Aldıkları kararlardaki 1031 liraya kadar olan miktarın mahkeme niteliğinde karar olduğunu kaydeden Tanrıverdi, “Bu miktarın altındaki kararlarımız tarafları bağlayıcı bir karardır. Bunun itiraz merci tüketici mahkemeleridir. İlgili firma aldığımız bu karara 15 gün içerisinde itiraz edebilir” şeklinde konuştu.

15 Kasım 2011 Salı

ÖKSÜRÜKLÜ GÜNLER VE YENİ KİTABIM
Evet yaklaşık 1 aydır az az öksürüyordum bu hafta sonu dayanamayıp artık doktora gittim ve bronşit olduğumu öğrendim.Antibiyotiğimi ve öksürük şurubumu içerek iyi olmayı bekliyorum.Bu arada Moskof Cariye Hürrem kitabını bitirdim ve bir kütüphaneden temin ettiğim  Orhan Kemal-El kızı kitabına başladım.Bununla birlikte Murathan Mungan 'dan Üç aynalı kırk oda kitabını da kütüphaneden temin ettim.tabi bu kitapları okuyup 15 gün sonundan kütüphaneye iade etmem gerekecek.

Bunun yanında kitap açgözlülüğüm bitmedi cumartesi günü Tuyap kitap fuarına gittim ve kendime yine kitaplar aldım.Demet Altınyeleklioğlu'nun Pargalı ile Hatice kitabı çıkmış onu aldım çok şık da bir kapağı var.Bunun dışında Dukan diyeti kitabınıda aldım detayları merak ediyordum hem yapmak da istiyorum ama kitap olmadan detaylı olarak yapamayacağımı düşündüm.Bir yayın evi standındaki satıcı bir bayan bana Sophie Kinsella'nın Sır tutabilirmisin kitabını önerdi çok komik bir kitap bir günde bitireceksiniz ve beni anacaksınız dedi bende aldım.onun dışında  Osman Aysu ve Sinan Akyüz kitaplarından aldım ve Oğluma boyama kitapları aldım oda mutlu oldu.Evet evde bir sürü okumayı bekleyen kitabım varken yine kitap aldım ama hepsini çabuk çabuk okuyup bitirmeyi hayal ediyorum ama ancak işten-eve evden işe süren kısa otobüs yolculuklarında birde yatmadan önce okuyabiliyorum o yüzdende kitap hemen bitmiyor daha fazla zaman ayırmak istiyorum ama evli ve çocuklu bir bayan olunca sorumluluklar ön plana çıkıyor 


Tüm kitaplarımı bitirmek ümidiyle:)Sizinde tavsiye edeceğiniz mutlaka ilk önce bunu okumalısınız dediğiniz kitaplar varsa yorumları bekliyorum:)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...